Kalna Dibeni – lauku sētas drupas

Šķietami neatrodama, vēsturiskā saimniecība “Kalna Dibeni” vien attālināti, bet spilgti pastāsta, ko piedzīvoja ar tradīcijām un ievērojamām personām bagātas lauku sētas, kad likteņos iezagās 1940. gada okupācija un vēlākā trimda.

Ceļš uz Kalna Dibeniem ir šaurs un ved caur jauktu koku mežu. Teritorijā aizaigusi, bet ainaviska.
Vieta piederējusi Andreja Jurjāna ģimenei, kamēr blakus dzimis slavenais latviešu dārzkopis un selekcionārs Pēteris Upītis. "Kā atceras Andreja Jurjāna meita Austra, kas emigrēja us ASV: "Ar Upīšu “Jaun–Rūsiņiem” [..] bijām tuvākie kaimiņi. Reiz Ulmaņa laikā izplatījās baumas, ka neglītākie nosaukumi būšot pārmaināmi. Mēs nu gan visas četras māsas un vēl brālis bijām tam ar rokām, kājām pretī. “Kalna–Dibeni” no visiem pieciem “Dibeniem” (Lejas-, Vidus-, Jaun-, Grāver-) jau bija kalnā, arī Vestienas pagasta dibenā — Jumurdas un Vējavas pagastu robežās, bet galvenais — tie bija mūsu sirds dibenā. Mājas nosaukumam bija jāpaliek."
Teritorijā atrodas 1,1m augsts un 2,3m garš akmens, kurā iekalts gada skaitlis „1808” un zīme, kas līdzīga mājas zīmogam. Uzskata, ka objekts bijis kā robežakmens starp divu saimniecību zemēm.
Šobrīd no ēku kompleksa ziemeļaustrumu pusē palikušas vien drupas, saimniecības centrā saskatāms bijušais pagalms. Teritorijā atrodas 1,1m augsts un 2,3m garš akmens, kurā iekalts gada skaitlis „1808” un zīme, kas līdzīga mājas zīmogam. Objekts bijis kā robežakmens gan starp divu saimniecību zemēm, gan Jumurdas un Vestienas pagastiem.

Darba laiks

Vieta pieejama sausos laika apstākļos.