Auļukalna muiža – radošā māja un maizes ceptuve

No pamestas, grūstošas ēkas bijusī kungu māja Auļukalnā pārtop par radošu vidi mākslai, mūzikai un kopīgam darbam. Arī gardai pašceptai maizei!

Dalīties
Muižas saimnieki Inita Šalkovska un Mikus Čavarts ir mūzikas un mākslas aizrautie, muižā regulāri tiek rīkoti radoši pasākumi un darbnīcas. Iepriekš saskaņojot apmeklējumu, piedāvājumā - pastaigu taka pa muižas terasēm un ēkas apskate, tautas mūzikas instrumentu demonstrācija, piedalīšanās maizes mīklas gatavošanā, cepšanā un tās degustācija, ritma izjūtas nodarbība ar dažādiem sitaminstrumentiem un bez tiem, bungu aplis, kustību nodarbība veselībai ar cigun (qigong) un kaujas mākslas ušu (wushu) elementiem. Vairāk par Initu un Miku lasiet sadaļā "Cilvēkstāsti".
Palīdzot vietējiem iedzīvotājiem, 2020. gadā tika saziedota nauda maizes uguns krāsns atjaunošanai, kurā šobrīd tiek cepti dažādu veidu kukuļi. Pēc iepriekšējas pieteikšanās iespējams pasūtīt pašceptu rudzu maizi, kviešu saldskābmaizi un griķu maizi ar dažādiem smēriņiem – kaņepju aizdaru, zaļumu sviestu, ķiploku pesto. Pieejama arī maizes zupa, picas ar vietējiem dārzeņiem, dārzeņu zupa, fermentētu ugunspuķu tēja un vīgriežu sīrups.
Vieta lieliski piemērota dažādu paaudžu apmeklētājiem.
Muižas aizsākums ir datēts ar 1787. gadu, kad uzbūvētas Gatartas muižas pirmās ēkas un vienlaicīgi iekārtotas arī Jaundrustu un Auļu muižas. Kad agrārās reformas laikā notikusi muižas sadalīšana, 1920.-1935. gadā kungu mājā darbojusies četrklasīga Drustu 1. pakāpes pamatskola. Lai uzceltu jaunu skolas ēku Drustos, muižu nācies pārdot. To nopircis mākslinieks, karikatūrists Jānis Rība ar sievu Emmu, pulcējot sev apkārt inteliģentus draugus. No viņa mantiniekiem muižu iegādājies Mikus Čavarts.80. gadu vidū tika plānots Auļukalna muižas kompleksu veidot kā padomju saimniecības “Drusti” pirmā iecirkņa centru. Restaurācijas un tālākas izmantošanas projektā bija paredzēta viesnīca, kino zāle, pasts, dzīvokļi, vasaras istabas talciniekiem, kamīnzāle. “Vēstures un arhitektūras pieminekļu kopšana un saglabāšana ir svarīgs uzdevums. taču ne mazāk svarīgi ir rast šodienas vajadzībām atbilstošu šo pieminekļu pielietojumu,” 1984. gadā rakstīja Cēsu rajona avīze “ Padomju Druva”.TIkko muižā ticis īstenots projekts “Drustu bagātības meklējot. Pansija Auļukalna pilī”, kura mērķis un uzdevumi saistīti ar 20. gadsimta 30. gadu Drustu pagasta kultūras, mākslas un vēstures vērtību popularizēšanu, kā arī iepazīšanos ar Drustu māksliniekiem un viņu darbiem līdz pat mūsdienām dažādos mākslas un mūzikas žanros; arī Auļukalna muižas parka sakopšanu. Projekta ideja balstās Anšlava Eglīša romāna “Pansija pilī” motīvos, jo līdzīgi kultūras notikumi, māksla un sadzīve saistīti ar laiku, kad Auļukalna muižā dzīvoja tēlnieks, gleznotājs un karikatūrists Jānis Rība ar sievu Emmu (1936 - 1941).
Vieta pieejama jebkurā gadalaikā, iepriekš saskaņojot apmeklējumu.

Darba laiks

Apmeklējums tikai ar iepriekšēju pieteikšanos uz noteiktu dienu un laiku.