Vecpiebalgas Livonijas ordeņa pilsdrupas

Lai arī privātmāju ieskautas, senās Vecpiebalgas pils drupas joprojām saglabā savu ainavisko neatkarību. Aicinām būt uzmanīgiem drupu tuvumā.

Pilsdrupas celtas pakalnā, un no tām paveras skaista ainava uz Vecpiebalgas laukiem. Pils centrs iekopts un atbilstošs atpūtai.
14. gadsimta sākumā Piebalgu iekaroja Livonijas ordenis. 1318. gada rakstos pirmoreiz pieminēta Livonijas ordeņa iekarotā Piebalgas pils - "castrum Prebalge". Tiek pieļauts, ka sākotnēji pils būvēta pēc seno latgaļu koka pils piemēra, bet vēlākos gados pārbūvēta pār mūra ēku. Pils vēlākos gados nonāk Rīgas arhibīskapa pārvaldībā, kas 1340. gadā pavēlēja uzsākt mūra pils un baznīcas celtniecību. Tā turpinājās līdz 1360. gadu vidum. Pils piedzīvojusi vairākkārtēju nopostīšanu (Livonijas karš, 1577. gadā Ivana Bargā karaspēks, Poļu - Zviedru karš, Poļu - Zviedru - Krievu karš, Ziemeļu karš, pēc kura pils vairs netika atjaunota). Pils laukakmeņus laika gaidā izmantojuši vietējie zemnieki dažādu saimniecības ēku un māju būvniecībai.
Pils mūri esot bijuši 6 pēdas biezi un veidoja 60x 80 soļus lielu taisnstūri ar torni austrumu pusē. Laukakmeņi mūrēti kvadrātu kārtās kā guļbūves vainagi. Ap logu ailēm, domājams, lai izvairītos no sienu svīšanas, mūris veidots no ķieģeļiem. Mūra iekšpusē - dienvidu un austrumu malās - atradušās dzīvojamās telpas. Ķieģeļu mūra fragmenti dzīvojamo telpu ārsienās, visticamāk veidojušies, lāpot daudzo uzbrukumu atstātās sekas. Pārējā mūru iekšpuses laukumā atradies pils pagalms. No ārpuses pili aizsargājis plats grāvis, kam ūdeni piegādājusi Balgas upe. Ūdenslīmenis aizsarggrāvī regulēts ar pils dienvidu pusē ierīkotām slūžām. Ziemeļos pāri grāvim vedis paceļamais tilts, bet galvenā ieeja bijusi ierīkota austrumu pusē.

Darba laiks

Vieta pieejama vienmēr. Var būt grūtības ar sasniedzamību sniegotajā sezonā.