Krīgaļu dzirnavas

Reiz lepnākajās ūdensdzirnavās Latvijā, šajā industriālā mantojuma objektā ir saglabātas teju visas iekārtas, kas tikušas lietotas kopš miera laikiem!

Ap teritoriju izveidota neliela dabas taka. Ūdensdzirnavas ierīkotas ainaviskā apvidū uz Mergupes, ir peldvieta un iespēja makšķerēt.
Šobrīd visas iekārtas un mehānismi ir darba kārtībā. Te var malt miltus, mannu, grūbas, putraimus, ir iekārtas graudu attīrīšanai un vilnas kāršanai. Pēc iepriekšējas pieteikšanās pieejamas ekskursijas dzirnavu pārvaldnieka un dārzkopja Pētera Blates pavadībā, iepazīstinot ar dzirnavu vēsturi un darbības principiem, kā arī 1997.gadā izveidotā Krīgaļu HES darbību un veco lietu krātuvi, kas iekārtota dzirnavu otrajā stāvā. Vairāk par Pēteri lasiet sadaļā "Cilvēkstāsti".
Vieta piemērota dažādu vecumu apmeklētājiem.
Vieta piemērota nelielām grupām.
Ūdensdzirnavas uzbūvētas uz Mergupes 1938. gadā. Zinātāji stāsta, ka dzirnavu saimnieks – melderis no Rīgas – 1936. gadā "Latvijas Bankā" paņēma pusmiljona latu lielu kredītu, lai nepilnu divu gadu laikā izveidotu tobrīd modernākās dzirnavas Latvijā. Tā šīs dzirnavas saglabājušās līdz pat mūsdienām, un brīnumainā kārtā tās tikpat kā neskāra 2. Pasaules karš. Padomju okupācijas gados dzirnavas bija iekļautas kolhoza sastāvā. Pēdējie miltu maisi dzirnavās malti 2000. gadu sākumā, kad kāds zemnieks atvedis vien četrus maisus graudu.

Darba laiks

Apmeklējums tikai ar iepriekšēju pieteikšanos uz noteiktu dienu un laiku.