Jaunpiebalgas Svētā Toma evanģēliski luteriskā baznīca

No iekšpuses klasiskais un smagajiem mūriem apveltītais dievnams ir apveltīts ar unikālu krāšņumu un unikāliem velvju un griestu vaibstiem.

Dievnams no ārpus pieejams plašam apmeklētāju skaitam. Ārpus dievkalpojumu laika baznīcu apskatīt no iekšpuses var tikai ar iepriekšēju pieteikšanos.
Pirmā koka baznīca Jaunpiebalgā tika uzcelta 1646. gadā. 1673. gadā uzcelta nākamā koka baznīca, taču 1702. gadā Ziemeļu kara laikā tā nodedzināta. 1722. gadā tika uzcelta jauna koka baznīca. Tagadējā mūra baznīca Cēsu būvmeistara Frīdriha Feita vadībā tika celta no 1801. līdz 1804. gadam un iesvētīta 1804. gada 3. jūlijā. No 1871. līdz 1873. gadam pēc arhitekta Johana Matiasa fon Holsta projekta baznīcu pilnībā pārbūvēja un paplašināja.
Baznīca ir neogotiska akmens mūra garenbūve ar poligonālu altāra apsīdu, kam pieslēdzas simetriskas sakristejas, un iebūvētu masīvu divstāvu torni, kas noslēdzas ar slaidu piramidālu četrstūra smaili. Torņa aukšdaļa greznota ar arkatūru un trīsstūra frontoniem. Baznīcā ir vienjoma, tajā ir 800 sēdvietas. Baznīcas altāris un kancele ir veidoti ozolkokā 1834. gadā. Pie baznīcas atrodas Kārļa Zāles veidots piemineklis Brīvības cīņās kritušajiem.
Dievnams apskatāms no ārpues jebkurā gadalaikā.

Darba laiks

Dievnams no ārpuses pieejams vienmēr.
Apmeklētājiem atvērts dievkalpojuma laikā svētdienās plkst. 12.00.