Cesvaines pils un parks

Cesvaines pils un parks sākot ar 2022. gada pavasari, viena no leģendārākajām vietām Latvijā beidzot atkal ir atvērta apskatei, izstādēm un ekskursijām ar gidu pilī un pilsmuižas teritorijā!

Dalīties
Skaistais pils parks veidots kā romantisks ainavu parks. Tajā aug vairākas citzemju koku un krūmu šķirnes. Šeit atrodas pilskalns, kur apglabāts kādreizējais muižas īpašnieks – Ādolfs fon Vulfs, viduslaiku pilsdrupu fragments, Sulas upīte, dīķi, piemiņas zīme 1941. gadā represētajiem ģimnāzijas audzēkņiem un 2. Pasaules kara padomju armijas karavīru kapi. Blakus pils ziemeļu fasādei saglabājušies 14. gs. celtās un Livonijas karā nopostītās Rīgas arhibīskapa pils drupu fragmenti. Katrs ceļotājs patstāvīgi var doties pastaigā apskatīt vēsturiskās ēkas un vietas pilsmuižas kompleksā. Tūrisma centrā uz stendiem pie pils un stāvlaukumā ir atrodama brīvdabas ekspozīcijas karte.
Pils un parks ir pieejami dažādiem vecumiem un cilvēkiem ar kustību tracējumiem, iespēja rezervēt eksursijas bērniem un ģimenēm.
Pils un parks pieejami lielām grupām, tos iespējams apmeklēt ar un bez gida, grupām iepriekšpieteikšanās obligāta.
Pils vēsture aizsākusies senā pagātnē. Pirmā pils Cesvainē atradusies tagadējā pils parka teritorijā – Cesvaines pilskalnā, bet Rīgas arhibīskapa mūra pils celta 14. gs. beigās. Šeit dzīvojis pārvaldnieks, kas pārzinājis visu Cesvaines novadu.Pēc Polijas – Zviedrijas kara (1600–1629) Cesvaine bijusi pamatīgi izpostīta, pēc revīzijas 1638. gadā šeit bija tikai 32 vīrieši 26 mājvietās. Pils nopostīta 17. gs. vidū Krievijas–Zviedrijas kara laikā. Vēlreiz Cesvaine un tās pils tikusi postīta Ziemeļu karā (1701– 1710).Tagad no viduslaiku pils virs zemes skatāmi tikai no laukakmeņiem mūrētās priekšpils R sienas pamati, kas atsedzas ap 50 m garumā. 2002. un 2003. gadā pie pils notikuši nelieli arheoloģiskās uzraudzības darbi I. Oses vadībā.Jaunās pils būvēšana uzsākta 1893. gadā. Dzīvošanai tā bijusi gatava 1895. gadā.
Cesvaines pils pieņem pieteikumus dažādu pasākumu, gan privātu, gan korporatīvu, organizēšanai un telpu nomai, kā ir atvērta sadarbībai ar radošo industriju pārstāvjiem izstāžu, koncertu, meistarklašu, plenēru un citu radošu darbību izpausmēm.
Cesvaines pils ir Eiropas mēroga historisma paraugs, kurā apvienojas arhitektūra, tēlniecība, metālmāksla un glezniecība. Tā arvērta apskatei indivuduāli un gida pavadībā.Pils īpašnieks Ādolfs Gerhards Boriss Emīls fon Vulfs (1857 - 1904) ēku ceļ no 1893. līdz 1896. gadam kā Cesvaines muižas jauno kungu māju. To projektējuši prominentie Berlīnes arhitekti H. Grīzenbahs un A. Dinklāge.Lai rastos senas arhitektūras iespaids, no kaltiem laukakmeņiem būvētajā Cesvaines pilī izmantoti romānikas, gotikas, renesanses un jūgendstila elementi. Jaunā pils daļēji uzcelta vietā, kur bijusi gan vecā kungu māja, gan viduslaiku pils. Pils vidusdaļā ir ieeja – masīvs portāls un rampa piebraukšanai. Pils durvis rotā skaisti apkalumi renesanses stila formās. Fasāžu stūros atrodas dekoratīvas ūdens notekas. Pils kreisais spārns paredzēts kungu telpām, tā gals izcelts ar greznu zelmini, ko vainago vilka figūra.Pilsmuižas kompleksā šobrīd redzamas vairākas ēkas: zirgu staļļi (tagad tūrisma centrs), mežkunga māja (privāta dzīvojamā māja), klētis pie pils (vienā no tām - stipro dzērienu ražotne "NORD WOLF"), alus brūzis un siltumnīcas (salons "Divi Torņi"), pārvaldnieka māja (dzīvojamā māja) u.c. Muižas tradīcijās alu turpina brūvēt Cesvaines Alus darītavā. Par alus darītavu un NORD WOLF plašāk lasiet šeit, "Vidzemēs" mājaslapā.
Pils atvērta un viegli sasniedzama jebkurā gadalaikā.

Darba laiks

P: brīvs
O, T, C – 10.00-18.00
P, S: 10.00 – 19.00
Sv: 10.00 – 18.00