Gatartas muižas komplekss

Vēl tikai ceļā uz seno spozmi, Gatartas muižas pils ir unikāla, saglabāta arhitektoniska vērtība, kurā, iepriekš piesakoties, var pārnakšņot vai noorganizēt ģimenisku svētku ceremoniju.

Dalīties
Gatartas muižas teritorija ir sena apdzīvota vieta, kuru krāšņu padara ne vien muižas parks, bet arī citas ciema ēkas.
Gatartas muižu 18. gadsimta beigās izveidojis Drustu pagasta toreizējais īpašnieks, virsnieks un kambarkungs Nikolajs Kristofs Hagemeisters. Muižu mantoja viņa dēli, kas to pārdeva artilērijas leitnantam Augustam Ferdinandam fon Hagemeisteram. Nākošais mantinieks - A. F. fon Hagemeistera dēls Voldemārs Hagemeisters bija pēdējais Hagemeisteru dzimtas īpašnieks Gatartā. Pēc viņa nāves muižu nopirka Ādolfs Zīverss. No viņa to 1905. gadā mantoja viņa dēls Viktors fon Zīverss, kura īpašumā tā atradās līdz agrārreformai 1922. gadā, kad muiža tika atsavināta un sadalīta vairāk nekā 50 jaunsaimniecībās, atstājot bijušajam īpašniekam un viņa dēlam nelielu daļu. Pirmajos ulamņlaikos Gatartas muiža par nopelniem brīvības cīņās uzdāvināta Jānim Greblem, Lāčplēša Ordeņa kavalierim, kurš tajā nodzīvoja līdz 1941. gadam. Pēc Otrā pasaules kara muižas pilī ierīkoja Gatartas ciema padomi un bibliotēku.
Iepriekš piesakoties pieejama grezna naktsmītne līdz 6 personām.
Muižas pils ir grezna vieta kāzu un citu svētku svinēšanai.
Gatartas muižas kompleksā pirmās ēkas uzbūvēja Nikolajs Kristofs Hagemeisters 1786. un 1787. gadā. A. F. fon Hagemeisters uzsāka mūra ēku celtniecību, kas tika pabeigta 1824. gadā. Muižas ēkām izmantoti gan klasicisma, gan baroka stila elementi. Mūsdienās Gatartas muižas ēkas, kaut daļēji pārbūvētas, ir saglabājušas savas sākotnējās arhitektoniskās formas, tās lēnām tiek atjaunotas. Kompleksā ietilpst pils, 20 ēkas un parks. Muižas kompleksa kopplatība ir 8,9 hektāri. Uz augstākā paugura atrodas pils ar parku. Tai blakus - dārznieka māja, kas velta 19. gadsimta sākumā, klēts , stallis, paugura pakājē magazīna, celta 19. gadsimta sākumā un kundziņkrogs. Otrpus Drustu - Jaunpiebalgas ceļam atrodas muižkunga māja un saimniecības ēku komplekss

Darba laiks

Vieta no ārpuses pieejama vienmēr.
Pils apmeklējums vai nakšņošana tikai ar iepriekšēju pieteikšanos uz noteiktu dienu un laiku.