Lielkrūzes – zemnieku saimniecība

Pirmā reģistrētā saimniecība Jaunpiebalgas pagasta zemes grāmatā, “Lielkrūzes” gadu desmitiem turpina dažādus bioloģiskās daudzveidības un vides attīstības projektus. Un, pie reizes, uzņem tūkstošiem viesu gadā savā satriecošajā saimniecībā.

Dalīties
Lielkrūzes ir viena no pirmajām bioloģiski sertificētajām saimniecībām Latvijā. To apliecina zīme “Latvijas ekoprodukts”. Apsaimniekotājiem pieder vairāk nekā 150 hektāru brīnišķīgas, ainaviskas zemes, kas sastāv no 7 dažādiem pļavu biotopiem. Saimniecībai pieder 77 ha meža, kuros noteikti mikroliegumi, jo tajos mājo aizsargājamas putnu sugas. Par ilgtspējīgu mežu apsaimniekošanu piešķirta augstākā apbalvojuma zīme meža nozarē “Zelta čiekurs”. Saimniecība ir bioloģiskās dīķsaimniecības pirmsācēji Latvijā – 11 ha platībā izmēģināts pavairot un audzēt 15 zivju sugas un ik gadu tiek iegūts 1,5 tonnu karpu, līņu, zandartu un citu zivju. Lielkrūzes vairākkārt apbalvotas ar skaistākās lauku saimniecības titulu, pieejamas drošas peldvietas, vieta kemperiem.
Etnogrāfiskajā saimniecībā tiek veidots vides apziņas izglītības centrs ar apmācību teritoriju dabas biotopu un saimniecības apsaimniekošanā. Tiek rīkotas lekcijas, semināri, apmācības, mācību ekskursijas pa bioloģisko saimniecību. Saimniecība atvērta sadarbībai ar dažādām mācību, pētniecības iestādēm un mūžizglītības centriem. Teritoriju pārraudzījusi Valentīnas un Guntara Dolmaņu ģimene jau deviņās paaudzēs. Sīkāk lasiet sadaļā "Cilvēkstāsti".
Vieta pieejama visām paaudzēm.
Saimniecības apskate un ekskursijas iespējam grupām no 5 līdz 50 personām ar iepriekšēju pieteikšanos.
Pieejama estrāde, nojumes un teritorijas noma vasaras semināriem, sporta spēlēm, izbraukuma semināriem, saliedēšanās pasākumiem un kāzu ceremonijām. Var uzņemt uzņēmumu un organizāciju kolektīvus līdz 1000 dalībniekiem. Lieliska vieta fotosesijām.
Tuvojoties ziemas saulgriežiem, saimniecībā "naski darbojas čaklie Gaujas rūķi". "Ziemas pasaka" ir sirsnīgs sajūtu pasākums bērniem, ģimenēm, skolu un iestāžu kolektīviem.

Darba laiks

Apmeklējums tikai ar iepriekšēju pieteikšanos uz noteiktu dienu un laiku.