Raunas dabas taka

Izrādās, ka lielāko daļu Raunas dabas bagātību iespējams notvert vienā lieliskā un veselīgā gājienā, kas mijas arī ar industriāliem un kultūrvēsturiskiem objektiem!

2013. gadā izveidotā Veselības jeb Dabas taka ved gar Raunas upes labo un kreiso krastu. Nepilnus 2 km garajā takā ir iespējams izbaudīt dabas un vēstures daudzveidību. Baltie smilšakmens atsegumi, akmeņainā Raunas upes gultne un industriālais mantojums mijas ar stalto Tanīsa kalnu, noslēpumaino Velnalu un neskartas dabas stūrīšiem.
Vieta pieejama dažādu paaudžu apmeklētājiem. Dabas taka ir aprīkota ar daudzvedīgiem fizisko aktivitāti veicinošiem elementiem, kas būs saistoši jaunākām paaudzēm.
Vieta piemērota plašam apmeklētāju lokam.
Pa ceļam esošais Tanīsa pilskalns bija viens no lielākajiem un visvairāk nocietinātajiem seno latgaļu pilskalniem. Kalns ticis apdzīvots jau kopš 6. gadsimta pirms mūsu ēras. Pastāv iespēja, ka šeit varētu būt bijusi Satekles pils, kurā valdīja seno latgaļu virsaitis Rūsiņš. Par Tanīsa kalnu vairāk varat lasīt šeit, "Vidzemēs" mājaslapā.
Vietā, kur Raunā ietek Līčupe, ūdens plūdums radījis iespēju izveidoties dīķim, kura krastā savulaik uzceltas un darbojušās dzirnavas. Tās iekļautas aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā. Raunas ūdensdzirnavas celtas 1883. gadā. Raunas dzirnavās 1900. gadā kā papildus dzinējspēks darbu veikšanai tika ierīkots tvaika motors. Vairākus gadus vecās ūdensdzirnavas izmantoja elektrības ražošanai.
Vieta ir pieejama jebkurā gadalaikā.

Darba laiks

Vieta pieejama vienmēr.