Saulrieti – Kārļa Skalbes memoriālais muzejs

Viens no slavenākajiem latviešu pasaku vērpējiem, Kārlis Skalbe (1879- 1945) pats dzīvojis pasakainā namā Vidzemes augstienē. Iepriekš piesakoties, muzejā pieejamas individuālas un grupu ekskursijas.

Dalīties
Ārkārtīgi fotogēniska vieta skaista parka ielokā ar pasaku taku. Apskatāma autora ģimenes kapavieta.
Kārlis Skalbe ir latviešu literatūras klasiķis un literārās pasakas vecmeistars. Viņa darbi veido vienu no literārās pasakas žanra virsotnēm latviešu rakstniecībā. Vispusīga personība, kas līdzās rakstniecībai aktīvi piedalījās arī Latvijas sabiedriskajā un politiskajā dzīvē. Dziļš latviskuma veidotājs. Literāro pasaku krājums “Ziemas pasakas” (1913) iekļauts Latvijas kultūras kanonā.
Vieta piemērota dažāda vecuma apmeklētājiem.
Vieta pieeja plašam apmeklētāju skaitam.
1926. gadā ēka tika celta kā rakstnieka Kārļa Skalbes vasarnīca. No ēkas uzcelšanas brīža līdz 1944. gadam tajā ik vasaru atpūtās Skalbju ģimene. Tā bija vieta, kur rast atelpu no trauksmainās Rīgas dzīves, kā arī smelties iedvesmu literārajai darbībai.1944. gadā K. Skalbe ar ģimeni pameta "Saulrietus" un devās trimdā uz Zviedriju. Pēc kara "Saulrieti" ilgus gadus bija bez saimnieka.1965. gadā māju savā īpašumā ieguva Latvijas Mākslas fonds, un līdz 1987. gadam tajā vasarās atpūtās mākslinieki.1987. gadā ēkā sāka darboties Kārļa Skalbes memoriālais muzejs. Tā iekārtošanu ierosināja Rakstnieku savienība, savukārt atbalstu deva Kārļa Skalbes tuvinieki Latvijā un Zviedrijā, Cēsu rajona kultūras darbinieki u.c. Ēku atjaunoja arhitekte Ausma Skujiņa, savukārt muzeju iekārtoja Teātra muzeja zinātniskā līdzstrādniece Māra Eņģele.1992. gadā arhitektes A. Skujiņas veidotajā kapavietā Vaktskalnā tika pārapbedītas K. Skalbes un viņa sievas L. Skalbes pelnu urnas.1997. gadā Vaktskalnā tika apbedīta Skalbju meita Ilze Skalbe-Legzdiņa.
Pieejamas telpas un parks jaunlaulāto rituāliem un laulības noslēgšanas ceremonijām, kā arī bērnu dzimšanas dienas svinības ar pasaku varoņu piedalīšanos „Incēnos”. Iepriekšpieteikšanās obligāta.
Savai mājai Vecpiebalgā, Incēnu kalnā, Kārlis Skalbe devis Saulrietu vārdu. Lielajā istabā līdz augšstāvam stiklotā gala siena ļauj ieplūst visai rožainajai norieta gaismai.Teritorijā atrodama maza kalējmājiņa "Incēni" - turpat, kur 1879.gada 7.novembrī pasaulē nāk Kārlis Skalbe - ceļa malā, meža ielokā .
Vieta ir īpaši pasakaina sniegotajā sezonā. Apskatāma no ārpuses.

Darba laiks

No maija līdz oktobrim:
P: brīvs
O, T, C, P, S, Sv: 10:00 – 17:00