Kalna Kaibēni – brāļu Kaudzīšu memoriālais muzejs

Leģendārāko Latvijas rakstnieku darba un vēlāk dzīves vieta, “Kalna Kaibēni” ir Latvijas vecākais memoriālais muzejs mazā lauku sētā, kurā joprojām mīt liela personība.

Dalīties
"Kalna Kaibēnu" dārzā apmeklētāju gaida sastapšanās ar romāna "Mērnieku laiki" tēliem, leģendārais "atmiņu stūrītis" un lapene, kur Matīss Kaudzīte atpūties no dārza darbiem. No 2020.gada ziemas "Kalna Kaibēnu" dārzā apmeklētājiem atkal pieejama skatu platforma.
Pieejamas ekskursijas individuālajiem apmeklētājiem un grupām ilggadējā muzeja saimnieka Aivara Ošiņa vadībā. Saglabāts rakstnieku dzīves laikā veidotais mājas iekārtojums, ceļojumu piemiņas lietas, sadzīves priekšmeti, ko papildina vēsturisku materiālu izstādes. Par Aivaru vairāk lasiet sadaļā "Cilvēkstāsti".
Vieta piemērota dažādu vecumu apmeklētājiem.
Vieta pieejama lielākām grupām, iepriekš piesakoties.
,,Kalna Kaibēnos” Kaudzītes uzrakstīja romānu "Mērnieku laiki" un gandrīz visas pārējās no savām apmēram pussimts grāmatām, izloloja daudzu sabiedrisko pasākumu ieceres un pirmajos 14 sava garā skolotāju darba mūža gados mācīja 1229 skolēnus.No 1868. līdz 1882. gadam ,,Kalna Kaibēnos” atradās pagastskola. Matīss Kaudzīte bija tās skolotājs, Reinis – skolotāja palīgs. 1882. gadā skola no "Kalna Kaibēniem" tika pārcelta uz netālo jaunās Ogrēnskolas ēku. Brāļi Kaudzītes nopirka "Kalna Kaibēnus" un skolotāja darbu turpināja Ogrēnskolā.
Piejamas telpas konferencēm un citiem pasākumiem līdz 30 personām.
1929. gadā nodibinātais brāļu Reiņa (1839 – 1920) un Matīsa (1848 – 1926) Kaudzīšu piemiņas muzejs vienlaikus ir vecākais memoriālais muzejs Latvijā un 19. gs. 60.-70. gadu skolu vēstures piemineklis.

Darba laiks

Atvērts no maija līdz oktobrim:
P, O: brīvs
T, C, Pk, S, Sv: 10.00 – 17.00