Braki – Rūdolfa Blaumaņa memoriālais muzejs

Viens no Latvijas ievērojamākajiem rakstniekiem, šajā ievērojami atjaunotajā un saglabātajā senajā lauku sētā ilgus gadus saimniekojis Rūdolfs Blaumanis.

Dalīties
Muzejs atrodas gleznainā Vidzemes augstienes teritorijā. Braku takas aizved uz Zibensšķelto akmeni, Edgara skulptūru, Simtsoļu taciņu, Noliņa ābeli, Pieminekļa akmeni, Jāņkalniņu, Pirtsgravas avotiņu.
Viena no retajām Vidzemes pareizticīgo baznīcām, Tolkas dievnams, lai arī drupās, joprojām rada ievērības cienīgu tēlu un ir lielisks, neordinārs pieturpunkts. Aicinām būt uzmanīgiem drupu tuvumā.
Muzejs ir saistošs dažādām paaudzēm. Pieejama muzejpedagoģijas programma.
Vieta atvērta lielu grupu apmeklējumam.
Braku mājas vēstures avotos pirmo reizi minētas 1811. gadā. Te gadu gaitā mitušas vairākas zemnieku ģimenes. Blaumaņi šeit sāka dzīvot 1868. gadā. Kad rakstnieks 1908. gadā aizgāja mūžības ceļos, mājas pārņēma brālis Arvīds Blaumanis. Pats viņš te pastāvīgi nedzīvoja, „Brakos” saimniekoja rentnieki. 1938. gadā mājas tika pārdotas. 1940. gada rudenī „Braki” kļuva par Valsts Literatūras muzeja filiāli.R. Blaumaņa memoriālais muzejs Braki dibināts 1959. gada 10. maijā. Atvērts bez maksas, pieejamas maksas ekskursijas.
Visas ēkas ir restaurētas un veidotas tā, kā tas ir bijis rakstnieka dzīves laikā. Braku sētu veido 8 ēku komplekss - dzīvojamā māja, klēts, rija ar gubeni, piedarbu un maltuvi, zirgu stallis, labības klēts, kūts ar vāgūzi, pirts un sīklopu kūts.
No novembra līdz maijam apmeklējums tikai pēc pieprasījuma.

Darba laiks

No maija līdz novembrim:
P: brīvs
O, T, C, P, S, Sv: 10:00 – 17:00