Lodes muiža

Reiz teju zudusi, Lodes muiža beidzot ir atjaunota. Lai arī pagaidām apskatāma no ārpuses, tās kungu ēka lieliski ierakstās gleznainajā VIdzemes augstienes ainavā.

Lodes muižu iekļauj brīnišķīgs parks. Tā atrodas starp vairākiem ezeriem un muižas teritorijai garām tek Gauja. Vieta ir ainaviska jebkurā gadalaikā.
Lodes muižas kungu māja ar tās apkārtni ir Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes lauka stacionārs, kur norisinās lauka kursi (prakse). Šeit notiek lielākā daļa lauka kursu (ģeoloģijā, topogrāfijā, hidroloģijā, bioloģijā, augšņu zinātnē u.c.), kuru laikā topošie ģeogrāfi, ģeologi un vides zinātnieki apgūst praktiskās iemaņas lauku pētījumiem.
Vieta no ārpuses ir pieejama lielākām grupām.
Livonijas ordeņa valsts laikā Lodes muiža piederēja Heinriham fon Lodem. Zviedru Vidzemes laikā zviedru valdība muižu redukcijas rezultātā 1630. gadā to atsavināja un nodeva Rīgas tirgotājam Hansam Baltho pateicībā par labības piegādi zviedru karaspēkam. Baltho dzimtai muiža piederēja līdz 1799. gadam, pēc tam īpašnieki mainījušies vēl vairākkārt. Pēc 1920. gada zemes reformas muižas kungu mājā dzīvoja Šmitu ģimene, kas 1939. gadā izceļoja no Latvijas.[1] Pēc Otrā pasaules kara kungu mājas stāvoklis pasliktinājās, bet būtiska ēkas atjaunošana veikta pēc tās nokļūšanas Latvijas Universitātes pārvaldībā.
Pašreizējā muižas kungu māja ir uzcelta 1816. gadā klasicisma stilā, gadu gaitā pārbūvēta, būtiskākā pārbūve veikta 19. gadsimta septiņdesmitos gados. Nesen atjaunota. Daļa no kompleksa joprojām apskatāma.
Vieta no ārpuses pieejama un parks labi izskatās jebkurā gadalaikā.

Darba laiks

Vieta no ārpuses pieejama vienmēr.