Lauteres Muiža

Vēl nesen piedzīvojusi eiroremontu un tad izdemolēta, strauji atdzimst Lauteres muiža, viena no skaistākajiem mazo muižu kompleksiem Vidzemes augstienes sirdī.

Dalīties
Muižā šobrīd saimnieko un to atjauno vietējie Gaiziņa ļaudis Agita Kalniņa ar savu dzīvesbiedru un kolēģi Laimoni Onzuli. Laimonis kādreiz strādājis arī pie Rundāles pils atjaunošanas. Vairāk kā 20 gadus ģimene darbojas kokapstrādes jomā, bet muižas atjaunošana ir izaicinājums un jauna pieredze. Vairak par Agitu un Laimoni lasiet sadaļā "Cilvēkstāsti".
Vieta pieejama apskatei no ārpuses lielākām grupām.
Laika gaitā Lauteres muiža tikusi ieķīlāta un pārdota, atņemta un nacionalizēta, tā bijusi dzīvojamā ēka, bet I Pasaules kara laikā tajā apmetušies karavīri. 1905. gadā tā daļēji nodedzināta. Sākotnēji te pastāvēja Lautera Viesienas pagasts, ko likvidēja 1949. gada 31. decembrī. Muižas kungu mājā bijis pansionāts, vēlāk pasts, veikals, pagasta pārvalde. 1996. gadā īpašuma tiesības atjaunojuši pēdējās muižas privātīpašnieces Almas Rozenberg radinieki – brāļi Georgs – Žoržs un Arons – Aleksandrs Orkovi, kas vēlāk, 1999. gadā to pārdeva Jūlijai Dvoiņikovai. Diemžēl viesu nams tika ieķīlāts, atņemts un banka 2017. gadā to bija izlikusi izsolē, tādējādi, radās izdevība to iegādāties. 2017. gadā muižas ēkas izdemolētas.
1856. gada 18. oktobrī pēc Bērzaunes muižas īpašnieka Karla Gotfrīda fon Bērensa ( Berens) lūguma Vidzemes kamerālvalde deva rīkojumu atdalīt no Bērzaunes muižas apmēram 17 arklu zemnieku zemes un nosaukt šo jaunizveidoto īašumu par Lauteres muižu (Lauternsee). Ciems izaudzis pēckara gados kā kolhoza un vēlāk padomju saimniecības «Viesiena» ciemats. Lauteres muižas apbūve (pils, dārznieka mājiņa, stūra tornis, klēts) ir vietējas nozīmes kultūrvēstures piemineklis.
Vieta no ārpuses pieejama jebkurā gadalaikā.

Darba laiks

Vieta no ārpuses pieejama vienmēr.