Suntaži – Ērgļi maratons

Lai arī šis pasākums norisinās tikai reizi gadā, vecais Suntaži – Ērgļi posms ikdienā ir ideāli piemērots katram dubult-, maratona vai pusmaratona skrējējam, braucējam vai nūjotājam!

Dalīties
Vecās dzelzceļa līnijas Rīga - Ērgļi posms ved caur dažādām, gleznainām Vidzemes augstienes ainavām.
Sākot distanci Suntažos vai Ērgļos, iespējams veikt gan maratona, gan dubultmaratona distanci atpakaļceļā (ja plānots atgriesties sākumpunktā). Sākot distanci Taurupē (2 km pa uzbērumu pirms dzelzceļa stacijas “Taurupe” uz Rīgas pusi), iespējams mērot gan pusmaratona, gan maratona distanci atpakaļceļā. Publiskais "Taisnais" skrējiens notiek kopš 2019. gada oktobra pirmajā pusē.
Kopš 2019. skriešanas pasākumu "Taisnais" kopā ar domubiedriem organizē ilggadējais bijušais biznesa augstskolas "Turība" Komunikācijas fakultātes dekāns Andris Pētersons. 2020. gadā iegādājās Taurupes staciju. Vairāk par Andri lasiet sadaļā "Cilvēkstāsti".
Maršruts pieejams neierobežotam apmeklētāju skaitam.
1935. gadā līnija no Rīgas tika uzbūvēta līdz Suntažiem, 1937. gadā līdz Ērgļiem, bija plānota šīs līnijas pagarināšana līdz Madonai, no kuras jau 1935. gadā bija uzbūvēts savienojums līdz Lubānai. Tālāk bija plānots, ka šī līnija stiepsies līdz pat Kārsavai. Šos plānus izjauca Otrais pasaules karš. 1980. gadu beigās Baltijas dzelzceļa pārvalde sadarbībā ar RVR taisnajā dzelzceļa posmā no Cekules līdz Kangariem plānoja ierīkot elektrovilcienu izmēģinājumu poligonu, pret ko protestēja vietējie iedzīvotāji. Pēc Latvijas neatkarības atgūšanas dzelzceļa līnija bija tehniski novecojusi, tādēļ drošības apsvērumu dēļ dažos posmos vilciena braukšanas ātrums bija ierobežots līdz 25 km/h. Dzelzceļa līnijas atjaunošanu kavēja investīciju piesaiste, jo pa šo līniju netika pārvadātas tranzīta kravas. 2007. gada 19. jūlijā veloveikala mārketinga kampaņā notika sacensība starp pasažieru vilcienu un riteņbraucējiem. Ātrākais riteņbraucējs apsteidza vilcienu par 45 minūtēm un 22 sekundēm. 2007. gada 3. oktobrī pie Cekules notika automotrises avārija (sadursme ar kravas auto). No 2007. gada 6. oktobra pasažieru vilcienu satiksme līnijā Rīga—Ērgļi tika pilnībā pārtraukta. 2009. gada jūnijā pieņemts lēmums dzelzceļa līniju demontēt, to uzsāka 2009. gada 17. septembrī Ērgļu stacijā.
Pa ceļam iespējams vērot vairākas senās līnijas Rīga (Suntaži) - Ērgļi stacijas un tiltus. Par Suntažu, Taurupes un Ērgļu staciju, kā arī par dzelzceļa tiltu pār Līčupi plašāk lasiet šeit, "Vidzemēs" mājaslapā.
Maršruts pieejams jebkurā gadalaikā, kamēr nav sniega.

Darba laiks

Distance pieejama vienmēr. Var būt grūtības ar sasniedzamību sniegotajā sezonā.