Ērgļu stacija

Reiz zudušas dzelzceļa satiksmes palieka, vēsturiskā Ērgļu stacija ar Māra Oltes rokām ir atdzimusi, lai koncentrētu ap sevi līdzīgi domājošos, dabas un lauku tūrisma mīlētājus, kas nebaidās samērcēt kājas, atklāt ko jaunu un nogaršot gardas lietas šķietamā lauku nostūrī.

Dalīties
Blakus stacijai ir izveidotas jaukas atpūtas pastaigu takas, kas ved caur apkārtnes mežu un uz blakus esošo Vecmuižas ezeru, kurā pieejamas caurspīdīgas laivas.
Uz vietas pieejama elektrovelosipēdu un unikālu caurspīdīgu laivu noma. Sazinoties ar staciju, iespējami dažu individuālie pārgājieni dabā un Ērgļu apkārtnē vai Māra Oltes un citu vides, vēstures un tūrisma profesionāļu pavadībā, slēpju noma ziemas sezonā un citas regulāras aktīvā tūrisma aktivitātes.
Ērgļu stacija ir viena no labākajiem vietu atjaunošanas piemēriem ārpus pilsētām Latvijā. Tās pamatā ir dot elpu it kā zudušām vietām un tēmām, apvienot tās ar pieejamo bagātību un, protams, unikālu personību. Stacijas sirds un dvēsele ir Māris Olte - biologs, žurnālists, raidījumu vadītājs, uzņēmējs un sabiedriskais darbinieks. Uz vietas pieejama tikšanās ar Māri Olti, pastaigu takas, degustācijas, stacijā bieži notiek dažādi publiski dabas un lauku tūrismam veltīti pasākumi (piemēram, "Tūrisma salidojums"), var nopirkt kafiju un uzlādēt elektroautomobili. Vairāk par Māri lasiet mūsu lapas sadaļā "Cilvēkstāsti".
No pavasara līdz rudenim Ērgļu stacijā pieejams nedēļas pop-up restorāns. Strādā no ceturtdienas līdz svētdienai, piektdienās, sestdienās, svētdienās var dabūt arī brokastis un spontānu pusdienu piedāvājumu. Sekojiet līdzi stacijas Facebook kontam, vietu rezervācija obligāta.
Ērgļu stacija, tās piedāvājums un apkārtne ir izcili piemērota ģimeņu aktivitātēm - pieejamas ekskursijas, dekustācijas, pārgājieni, inventāra noma, blakus ir neliels kalniņš ragaviņām.
Ērgļu staciju var apmeklēt lielas grupas, iepriekš piesakoties un saskaņojot vizīti.
Stacija uzbūvēta 1937. gadā. Nebija plānota kā līnijas "Rīga - Ērgļi" galapunkts, jo bija ieplānota līnijas pagarināšana līdz Madonai, kur to savienotu ar dzelzceļa līniju Madona—Lubāna, kuru bija plānots pagarināt līdz Kārsavai. Tomēr šos plānus izjauca Otrais pasaules karš. Pēc kara Ērgļu stacija tā arī palika kā šīs līnijas galapunkts, tā netika pagarināta. Ērgļos ir saglabājies dzelzceļa uzbērums līdz Ogres upei, kurai pāri vācu okupācijas laikā tika būvēts tilts, ko uzspridzināja padomju armija. 2009. gadā uzsākta Rīgas—Ērgļu dzelzceļa demontāža un sliedes Ērgļu stacijā noņemtas.
Stacijas teritorijā pieejamas vairākas Ragnar Glamp Ērgļi mājiņas. Par piedāvājumu un pieejamību interesēties, meklējot naktsmītni šeit, "Vidzemēs" mājaslapā.
Ērgļu stacija piemērota nelieliem pasākumiem ar aktivitātēm, ēdināšanu, nakšņošanu. Par detaļām un prasībām aicinām sazināties ar staciju.
Stacija uzbūvēta 1937. gadā, pēdējos gados tā atjaunota. Stacijas forma ir funkcionāla, minimalistiska, līdzīga citām tā laika staciju būvēm it sevišķi uz līnijas "Rīga - Ērgļi". Ēkas centrā ir plaša uzgaidāmā telpa, saglabāts logu rūtojuma dekors, uzgaidāmās telpas vidū apskatāms senais uzgaidāmais krēsls. Stacijas teritorijā atrodas arī citas, mazāksvarīgas tehniskās būves un to paliekas, skaidri redzama līnija, pa kuru veda dzelzceļš. Blakus stacijai uzcelta terase.
Stacijā ziemas sezonā pieejama slēpju noma, inventāra rezervācija obligāta (ātri izķer!). Ziemā no stacijas tiek atvērta Ērgļu distanču slēpošanas trase, pieejami pārgājieni uz slēpēm gida pavadībā, tiek organizēts arī ikgadējs slēpotāju tirdziņš. Blakus stacijai ir kalniņš mazajiem "ekstrēmistiem".

Darba laiks

Pakalpojumi pieejami ar iepriekšēju pieteikšanos vai tūrisma informācijas punkta darba laikā:
Pk: 17.00 – 20.00
S: 10.00 – 20.00
Sv: 10.00 – 15.00
Restorāns atvērts no aprīļa – oktobrim:
C: 12.00 – 20.00
Pk, S, Sv: 10.00 – 21.00