Taurupes muiža, muzejs un parks

Vēl padomju laikā apvienojusi sevī citus pagastus un kolhozus, Taurupe laika gaitā sarukusi līdz nelielai vietai, kur mitināties Vidzemes augstienē, tomēr ap tās muižu vēl jūtama senā godība un vēriens.

Muižas kompleksā ir saimniecības ēkas un brīvā plānojuma parks ar skaistu aleju. Parka stādījumu pamatā galvenokārt izmantotas vietējās koku sugas. Parka DR pusē aug Taurupes dižozols.
Vieta piemērota dažādu vecumu apmeklētājiem.
Vieta pieejama plašam apmeklētāju skaitam.
Senākās ziņas par Taurupes apkārtni ir no 1499. gada, kad Rīgas virsbīskaps Miķelis Hildebrands iznomāja zemi Jākobam Aderkasam, no kā arī cēlies Aderkašu muižas (vācu: Fistehl, Fistehlen) un apdzīvotās vietas nosaukums. Zviedru Vidzemes laikā 1687. gadā muižai piederēja 30 zemnieku saimniecību. Aderkašos bija arī ķieģeļceplis. Līdz mūsu dienām saglabājušās tikai muižas drupas. 1709. gadā, kad krievu karaspēks ieņēma apkārtējos novadus, Taurupes apkaimē tika ievazāts Lielais mēris, kas iznīcināja lielu iedzīvotāju daļu. Cauri pagasta teritorijai jau izsenis veda ceļš no Ērgļiem uz Rīgu, tāpēc tā malā bijis daudz krogu, kur atpūtināt un pabarot zirgus, paēst un padzert alu. 1954. gadā Taurupes ciemam pievienoja Aderkašu ciemu, 1959. gadā - Zaubes ciema padomju saimniecības "Taurupe" teritoriju. 1963. gadā Taurupes ciemam pievienoja Plāteres ciema padomju saimniecības "Taurupe" teritoriju, bet Taurupes ciema Oškalna padomju saimniecības teritoriju iekļāva Mazozolu ciemā. 1990. gadā ciemu reorganizēja par pagastu. Kādreizējā muižas pārvaldnieka mājā, ko mēdz saukt arī par "Balto māju", atrodas neliels Taurupes novadpētniecības muzejs. Apmeklējums jāpiesaka iepriekš.
Muižas pils celta 19. gs. otrajā pusē, vēlāk pārbūvēta tās īpašniekam, flāmu izcelsmes baronam fon Tranzē pēc slavenā baltvācu arhitekta Vilhelma Bokslafa projekta Tjudoru neogotikas stilā. Tā degusi 1905. gadā, vēlāk atjaunota. Kopš 1938. gada pilī darbojas skola. 1960. gados ēku pārbūvēja. Apskatāma tikai no ārpuses.
Vieta ir pieejama jebkurā gadalaikā.

Darba laiks

Vieta no ārpuses pieejama vienmēr.
Muzeja apmeklējums tikai ar iepriekšēju pieteikšanos uz noteiktu dienu un laiku.