Tanīsa kalns

Viens no reiz lielākajiem un visvairāk nocietinātajiem seno latgaļu pilskalniem, Tanīsa kalns un tā apkārtne ir maģiska vieta, kuru nepalaist garām.

Kalna augstums ir 24 metri, uz to un no tā paveras patīkama ainava. Tam blakus esošā dabas taka ap Raunas upi ir lieliska labai pastaigai. Vairāk par dabas taku lasiet šeit, "Vidzemēs" mājaslapā.
Vieta saistoša dažāda vecuma apmeklētājiem.
Vieta pieejama plašam apmeklētāju skaitam.
Tanīsa pilskalns bija viens no lielākajiem un visvairāk nocietinātajiem seno latgaļu pilskalniem. Kalns ticis apdzīvots jau kopš 6. gadsimta pirms mūsu ēras. Pastāv iespēja, ka šeit varētu būt bijusi Satekles pils, kurā valdīja seno latgaļu virsaitis Rūsiņš.1927. gadā Tanīsa kalnā notika pirmie plašie arheoloģiskie pētījumi neatkarīgajā Latvijā. Pilskalna ziemeļaustrumu daļā tika uzieta koka celtne ar divām dzīvojamām telpām un krāsni priekštelpā. Celtne ir attiecināma uz 11.—13. gadsimtu. Tiek uzskatīts par vienu no iespējamām vietām, kur atradusies Beverīna.Tanīskalns ir valsts nozīmes arheoloģijas piemineklis.
Kalns atrodas Raunas centrālajā daļā. Tam blakus pa taku atrodas Raunas ūdensdzirnavas. Celtas 1883. gadā, tās ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis. Vairākus gadus vecās ūdensdzirnavas izmantoja elektrības ražošanai. Pašlaik sabrukuma stāvoklī.

Darba laiks

Vieta pieejama vienmēr.