Spāres muiža un Rakstnieku parks

Bijusī muiža un esošā skola ap sevi pulsē bagātīgu un ciešu vēsturiskās apbūves piedāvājumu un lieliski iekoptu dabas teritoriju, kas piemērota aktīvai baudīšanai.

Dalīties
Rakstnieku parku veido stādījumi, ko 1930.gadā izveidoja trīspadsmit ievērojami Latvijas literārie darbinieki. Pēc saglabājušās stādījumu skices 2014.gadā teritorija sakopta un iesākta jauna tradīcija – papildināt stādījumus ar jauniem kokiem, tradīcija tiek turpināta katru gadu. No Rakstnieku parka sākas vairākas dabas takas.
No Rakstnieku parka sākas 3 takas ar dažādiem grūtības maršrutiem: “Zaļais” aplis - 1,4 km (vieglākais gājējiem un MTB velobraucējiem), “Zilais” aplis - 2,7 km. (gājējiem viegls, velobraucējiem ar tehniskiem elementiem bagātināts) un “Sarkanais” aplis 3,5 km (gājējiem vidēji grūts, velobraucējiem vidēji grūts).
Vieta pieejama dažādu paaudžu apmeklētājiem.
Vieta pieejama plašam apmeklētāju skaitam. Grupām no 10 - 25 personām pieejamas pastaigas gida pavadībā (tikai no ārpuses). Piedāvājumā ekskursija pa muižas kompleksu, ekskursija uz Rakstnieku parku un ekskursija uz Pirmā pasaules karā kritušo karavīru pieminekli. Gids japiesaka iepriekš.
Spāres muiža dibināta 16.gs. No 1582. gada muižu apsaimniekoja fon Penkofsku dzimta. Vēlāk muižas īpašnieks bijis Lēmanis Sparre. No viņa uzvārda Spāres muiža ieguva savu latvisko nosaukumu, bet vāciski tā dēvēta gan par “Sparennhof”, gan “Samsky”. Pēc tam īpašnieki mainījušies līdz 17. gs. beigās zviedru valdības veiktās redukcijas gaitā Spāres muiža pārtapa par kroņa muižu – valsts īpašumu. 1798. gadā Krievijas cars Pāvils I muižu uzdāvināja galma padomniekam Karlam Juliusam fon Šubertam. Šubertu dzimtas īpašumā Spāres muiža atradās līdz pat agrārreformai 1920.gadā. Pēc agrārreformas 1922.g. iekārtota Spāres speciālā internātpamatskola, kas darbojas arī šodien.
Mūsdienās apskatāmas 25 ēkas no 19. gs. apbūves. Kungu māja savu tagadējo izskatu ieguvusi 20. gs. sākumā, kad tā atjaunota pēc izpostīšanas 1905. gada revolūcijas laikā. Saglabājušās ēkas: magazīna, ledus pagrabs, stallis, šķūnis, putnu māja, kalpu māja, pārvaldnieka māja, klēts u.c.
Vieta ir pieejama jebkurā gadalaikā (ekskursijas jāsaskaņo iepriekš).

Darba laiks

Vieta no ārpuses pieejama vienmēr.