Birānu dzirnavu ūdenskritums

Viens no Vidzemes augstienes vislabāk glabātajiem noslēpumiem, Birānu dzirnavu ūdenskritums ir skaists pieturas punkts, lai novērtētu dabas un bijušās industrijas saskaņu.

No bijušajām dzirnavām uz Aronas upes šobrīd saglabājušās tikai slūžas. Tās atrodas tēlainā vietā meža vidū un veido interesantu ūdenskritumu; vietējie to iesaukuši par "Aronas rumbiņu".
Vieta piemērota nelielām grupām. Blakus dzirnavām ir izveidota neliela autostāvieta.
Birānu dzirnavas bijušas vienas no sešām dzirnavām uz Aronas upes. Tās ir uzbūvētas 1924.gada pavasarī ar mērķi ražot elektrību Madonas pilsētas vajadzībām, tā paša gada rudenī tika uzbērts arī dambis. 1956.gadā elektrospēkstacijas ēkā sāka izvietot dzirnavu iekārtas graudu tīrīšanai, rupjajam malumam, "putraimošanai", "grūbošanai" un bīdelēšanai. Kolektivizācijas rezultātā 1967.gadā dzirnavas beidza savu darbību. 80.- 90.gados dzirnavas sāka pārbūvēt par viesnīcu un atpūtas kompleksu ar pirti un sporta zāli. Pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas sākās privatizācija, kuras rezultātā Birānu dzirnavas kļuva par privātīpašumu un atpūtas kompleksa celtniecība apstājās. Uzsāktās būvniecības paliekas vēl atrodamas teritorijā.
Birānu dzirnavu ūdenskritums neaizsalst un piemērotā laikā ir skaists arī ziemā. Uz dzirnavām caur mežu ved zemes ceļš, aicinām izvērtēt transporta līdzekļa piemērotību nesezonā.

Kontakti

Aronas pagasts, Madonas novads
56.844218, 26.138785
56.844218
26.138785
Vieta pieejama vienmēr.

Darba laiks

Vieta pieejama vienmēr.